Informacje

Nazwa:
MŁYN - wernisaż wystawy poplenerowej
Miejsce:
Data:
2024-03-14 17:00 -
Miejsce:
Opis:

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" zaprasza na wernisaż wystawy partnerskiej "MŁYN" Rožňava 2023, podsumowującej Międzynarodowy Obóz Malarski, który odbył się w sierpniu 2023 roku w Rožňavie.  Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 14 marca 2024 o godzinie 17:00 w Galerii Ceglanej na parterze Domu Narodowego w Cieszynie.

"MŁYN" ROŽŇAVA 2023
wernisaż partnerskiej wystawy poplenerowej

  • czwartek, 14 marca 2024
  • godz. 17:00
  • Galeria Ceglana Domu Narodowego w Cieszynie
  • ekspozycja będzie czynna do 20 kwietnia 2024

"MŁYN" ROŽŇAVA 2023 - wystawa partnerska
W 2023 roku Stowarzyszenie Obywatelskie Miast Partnerskich Rožňava było organizatorem 24. edycji najdłużej istniejącego międzynarodowego pleneru malarskiego na Słowacji „Młyn”. To spotkanie i wspólna twórczość artystów wizualnych została powołana i jest regularnie realizowana przez władze partnerskiego miasta Cieszyna od roku 1997. Inicjatorem i założycielem tego projektu był zasłużony artysta, malarz i pedagog Węgier József Baska, pochodzący z okolic Rožňavy. Międzynarodowy Plener Malarski „Młyn” jest realizowany we współpracy z miastami partnerskimi: Budapesztem, Cieszynem, Szerencs i Czeskim Cieszynem. Stowarzyszenie obywatelskie dla miast partnerskich Rožňavy stwarza wszelkie warunki dla twórczości artystów: zakwaterowanie, wyżywienie, wsparcie materialne i techniczne, poczęstunek oraz program. Podczas 7-dniowego pleneru artyści wykonują dwa lub więcej dzieł sztuki. W roku ubiegłym plener malarski „Młyn” Rožňava trwał od 5 do 12 sierpnia i odbywał się w studiu w Villa Kúpele. Zgromadził 13 artystów wizualnych, wśród których znaleźli się przedstawiciele Cieszyna - Aleksandra Firlińska z synem Henrykiem Pilorzem oraz Anna Osadnik.

Podsumowaniem projektu była zbiorowa wystawa uczestników pt. „Młyn” Rožňava 2023, której otwarcie odbyło się na początku września w przestrzeniach wystawienniczych na pierwszym piętrze Ratusza, a w lutym 2024 roku z okazji Dni Miasta Rožňava w odnowionej Galerii Muzeum Górnictwa w Rožňavie. Realizację Międzynarodowego Obozu Malarskiego wsparły: miasto Rožňava oraz gmina V Dzielnicy Budapesztu – Belváros-Lipótváros a odbyła się ona we współpracy z Muzeum Górnictwa w Rožňavie oraz Miastem Cieszyn i Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”. Właśnie w Galerii Ceglanej, mieszczącej się na parterze COK, będzie prezentowana poplenerowa wystawa prac artystycznych powstałych w Rožňavie „Młyn”. Jej wernisaż, na który serdecznie zapraszamy, odbędzie się 14 marca o godz. 17:00. Ekspozycja prac potrwa do 20 kwietnia.

 
Wróć do listy