Informacje

Nazwa:
Cieszyńskie Akcenty - wystawa prac malarsko-hafciarskich Agnieszki Pawlitko
Miejsce:
Galeria Ceglana Domu Narodowego
Data:
2022-01-20 17:00 - 2022-02-10 16:00
Miejsce:
Galeria Ceglana Domu Narodowego
Opis:

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” zaprasza na wernisaż wystawy prac malarsko-hafciarskich Agnieszki Pawlitko „Cieszyńskie akcenty”. Wernisaż wystawy odbędzie się 20 stycznia 2022 r. o godzinie 17:00 w Galerii Ceglanej na parterze Domu Narodowego w Cieszynie.

CIESZYŃSKIE AKCENTY
Agnieszka Pawlitko

„Cieszyńskie akcenty” to wystawa prac malarsko-hafciarskich, które ukazują piękno naszego regionu – stroju i tańców cieszyńskich. Ich wyjątkowość zatrzymana została na płótnach, które powstały jako szybkie szkice, bardzo ekspresyjne i wyrażające to, co w danym momencie autorka miała na myśli. Obrazy powstały w tonacji ekspresjonizmu współczesnego, a tematem przewodnim były dawne tańce ludowe. Nastąpiło tutaj połączenie tradycji ze współczesnością. Uzupełnieniem całości jest haft na płótnach – charakterystyczny dla regionu Śląska Cieszyńskiego i samego Cieszyna, który stosowany jest do wykonywania żywotków cieszyńskich, stanowiących element naszego stroju regionalnego. Ten wyjątkowy, złoty, srebrny lub kolorowy haft współcześnie wykonuje już tylko kilka hafciarek. Umiejętność wykonania go przez autorkę projektu to dodatkowy atut całego przedsięwzięcia. Jej obawa, że zaniknie doprowadziła do pomysłu na jego wykorzystanie w innym miejscu niż suknia cieszyńska, czyli na obrazie malarskim.

Agnieszka Pawlitko jest cieszynianką i absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2020) oraz Etnologii (2013) i Instytutu Sztuki (2011) Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2021 roku otrzymała Stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. Zawodowo od 2013 roku związana jest z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy”. Opiekuje się nowo powstałym Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, które zajmuje się edukacją regionalną, organizowaniem warsztatów, spotkań oraz wykładów na temat kultury ludowej. Od 2020 roku pracuje również jako nauczyciel w Liceum Sztuk Pięknych w Cieszynie przy Zespole Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię rysunku i malarstwa. Prężnie działa i udziela się jako społecznik. Aktualnie współpracuje z takimi organizacjami jak: Polskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, Koło nr 6 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Związek Polskich Artystów Plastyków oddział Bielsko-Biała, Górnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach czy Związek Podhalan Oddział Górali Śląskich w Brennej. Podczas studiów tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej, gdzie uzyskała nowe umiejętności i wiedzę, dotyczącą kultury naszego regionu. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych, zbiorowych, a także bierze udział w plenerach artystycznych.

 
Wróć do listy