baner Koncert Muzyka Chóralna Migana

Koncert Muzyka Chóralna Migana

Ikona biletuKup bilet

Miejsce wydarzenia

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy", ul. Rynek 12

Data wydarzenia

27.06.2025 19:30 - 27.06.2025 21:00

KONCERT MUZYKI CHÓRALNEJ MIGAJANEJ

 27 czerwca 2025 (piątek), godz. 19:30
Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
Bilety: 20 zł (dostępne online i w kasie COK) - https://ekobilet.pl/e/koncert-muzyka-choralna-migajaca-594148?evt=594148

Uniwersytet Śląski, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, Instytut Sztuk Muzycznych w Cieszynie, Fundacja Muzyka Bez Granic w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra oraz V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Artystycznej KOMPOZYTORZY ŚLĄSCY I ICH MUZYKA zapraszają na wyjątkowy koncert z pogranicza dźwięku i gestu, który otwiera nowe przestrzenie w postrzeganiu muzyki chóralnej. Podczas koncertu integrują się ze sobą dwa chóry, co pozwala się cieszyć tym co w chóralistyce najpiękniejsze - wspólnotą..

W programie:

  • Seeing Voices Choir pod dyrekcją Anny Wojtas-Rduch

  • Silesian Chamber Choir Ad libitum pod dyrekcją Izabelli Zieleckiej-Panek

  • Gościnnie: Aleksandra Hałat – fortepian

Koncert „Muzyka Chóralna Migająca” to wydarzenie o głęboko inkluzywnym charakterze, w którym muzyka staje się językiem jednoczącym ponad barierami. Wykonania będą wzbogacone o Polski Język Migowy, co pozwoli na pełne uczestnictwo również osobom Głuchym.

W repertuarze znajdą się utwory muzyki dawnej, sakralnej, ludowej i rozrywkowej, prezentowane przez klasyczny chór wokalny oraz chór śpiewający w języku migowym. To spotkanie dwóch światów, które łączy idea wspólnoty, otwartości i piękna.

 

Pelny program X Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra dostępny - TUTAJ 

 

BIOGRAM:

Seeing Voices Choir 

powstał w 2024 roku. Chór tworzą pasjonaci języka migowego i muzyki. W składzie zespołu znajdują się: pedagodzy, surdopedagodzy, tłumacze języka migowego, studenci, osoby Głuche, słabosłyszące oraz słyszące. Większość chórzystów wraz z dyrygentką od 2016 r. tworzą również "Niemy" Chór Uniwersytetu Śląskiego, który brał udział m.in. w reklamie tv i kampanii społecznej pt.: "Świat Cię potrzebuje", występowali także m.in.: w teatrze bielskim, cieszyńskim, podczas jarmarków świątecznych w Cieszynie, eventach organizowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a nawet w Zakładzie Karnym w Cieszynie. Celem zespołu jest propagowanie utworów muzycznych w języku migowym, dostępności dla osób słabosłyszących i Głuchych, integrowanie środowiska słyszących i Głuchych, nauczanie języka migowego oraz krzewienie wiedzy na temat kultury Głuchych. Zespół chórzystów wraz z dyrygentką tworzą unikatową przestrzeń - Deaf Music. Dyrygentką chóru jest dr Anna Wojtas-Rduch.

Anna Wojtas-Rduch

Doktor nauk społecznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Surdopedagog, tłumaczka języka migowego, dyrygentka „Niemego” Chóru Uniwersytetu Śląskiego, a także dyrygentka Seeing Voices Choir działającego przy Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” w Cieszynie, propagatorka dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności dostępności dla osób słabosłyszących i Głuchych. Autorka zapisu języka migowego w nutach. Razem z chórami tworzy przestrzeń – Deaf Music. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Studia doktoranckie ukończyła na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

SILESIAN CHAMBER CHOIR AD LIBITUM/ Śląski Chór Kameralny „Ad libitum” - zespół z pasją, chór do zadań specjalnych.

Powstał w 1999 w Wodzisławiu Śląskim. Chórzyści mieszkają w różnych miejscowościach Śląska, oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów i dlatego mówią o sobie „ śląski zespół”. W skład zespołu wchodzą muzycy po wyższych studiach muzycznych, z wieloletnim doświadczeniem w chóralnym śpiewie.

Zespół „Ad libitum” znany jest z podejmowania ciekawych wyzwań muzycznych od muzyki dawnej po współczesną, od dużych form wokalno-instrumentalnych po widowiska multimedialne z udziałem chóru, wielokrotnie prawykonywał kompozycje kompozytorów polskich i zagranicznych. Zespół koncertował w salach koncertowych NOSPR, Narodowego Forum Muzyki, Państwowej Filharmonii i Opery w Koszycach (Słowacja), Filharmonii Narodowej w Warszawie, a także w Royal Albert Hall w Londynie.

Śpiewacy Ad libitum współpracowali z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej- zarówno klasycznej, operowej, jak i rozrywkowej (np.: najsławniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Dawid Podsiadło, Sanah, Anna Maria Jopek, Andrzej Lampert, Urszula, Kayah, Beata Kozidrak, Anna Jurksztowicz, Robert Janowski, Tomasz Filipczak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Anna Dąbrowska, Janusz Radek, Katarzyna Cerekwicka, a także Artur Żmijewski, Jan Frycz, Krzysztof Ibisz i folklorysta Józef Broda). Uczestniczył w wydarzeniu artystycznym Bankiet u Sanah, realizując z artystką cykl 15 koncertów, które odbyły się w najbardziej prestiżowych salach filharmonicznych w Polsce (m.in. Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Cavatinie Hall w Bielsku Białej, w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Narodowej w Warszawie. W koncertach na Bankiecie u Sanah uczestniczyło około 35.000 słuchaczy. Zaśpiewał i zatańczył również trasę Uczta nad ucztami, gdzie towarzyszył Sanah podczas koncertów na Stadionie Śląskim, Stadionie w Gdańsku oraz Stadionie Narodowym dla blisko 200 tysięcy słuchaczy.

Nominowany wspólnie z sanah do nagrody Fryderyk 2024 za płytę Bankiet u sanah w kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe/muzyka rozrywkowa.

Zespół koncertował w Czechach, na Słowacji, Litwie, w Rosji, Gruzji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Ukrainie, Tajlandii, Korei Płd., w Hiszpanii, na Gibraltarze oraz na Filipinach.

Uczestniczył w kilkudziesięciu festiwalach i konkursach w kraju i za granicą, zdobywając około 50 prestiżowych nagród w konkursach międzynarodowych, nagrywał programy dla Polskiego Radia, TVP i Telewizji Polsat, działa jako chóralny zespół sesyjny, wydał 9 autorskich płyt CD.

Założycielem, dyrygentem i managerem zespołu jest prof. dr hab. Izabella Zielecka- Panek.

 

PROF. DR HAB. IZABELLA ZIELECKA-PANEK

Profesor doktor habilitowana sztuk muzycznych, chórmistrzyni, dyrygentka, profesor w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego, wykładowczyni akademicka, wychowawczyni wielu młodych adeptów sztuki dyrygenckiej, muzyk-nauczycielka z pasji i z pasją, a także instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo, hodowczyni koni angloarabskich. Członkini Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie, Prezes Fundacji Muzyka Bez Granic, pomysłodawczyni i dyrektorka The Prof. Józef Świder International Festival of Music w Cieszynie. Autorka publikacji naukowych, redaktorka wydawnictw, uczestniczka wielu konferencji naukowych w Polsce i za granicą, członkini rad artystycznych, naukowych i badawczych, jurorka w konkursach międzynarodowych.

W swoim dorobku posiada:

- 75 nagród w międzynarodowych konkursach chóralnych (m.in. w Korei Płd., Filipinach, Szwajcarii, Tajlandii),
- 18 płyt CD,
- ponad 1000 koncertów oraz wiele zrealizowanych utworów chóralnych a cappella,

Współpracowała z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej zarówno klasycznej, operowej jak i rozrywkowej (np. najsłynniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Cheryl Porter, sanah, Dawid Podsiadło, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Stanisław Soyka, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Andrzej Piaseczny, Justyna Steczkowska, Tomasz Tomson Lach, Baron, Andrzej Lampert, a także Artur Żmijewski, Jan Frycz, Piotr Polk i Józef Broda). Wspólnie z prowadzonymi przez siebie zespołami koncertowała w znaczących salach koncertowych: Royal Albert Hall w Londynie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego w Warszawie, Sali koncertowej NOSPR w Katowicach, a także w wielu salach widowiskowych domów kultury, w kościołach w Polsce i na całym świecie. Przygotowała chór, który towarzyszył Andrei Bocellemu w polskim koncercie w Tauron Arenie w Krakowie dla 23 tysięcy widzów, Przygotowała zespół do trasy koncertowej The Lord of the Rings in Concerts, gdzie w największych salach widowiskowych Polski, pod dyrekcją Shih Hung Young’a prezentowano na żywo oskarową muzykę Howarda Shora’a, podczas filmu Władca Pierścienie –Drużyna Pierścienia. Przygotowała Silesian Chamber Choir Ad libitum do trasy Bankiet u sanah czyli 15 koncertów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Polski. W 2023 pracowała z chórem nad trasą Uczta nad Ucztami, gdzie artyści Ad libitum towarzyszyli sanah podczas koncertów na Stadionie Śląskim, Stadionie Bursztynowym w Gdańsku oraz PGE Narodowym dla blisko 180 tysięcy słuchaczy.

Laureatka nagród (m.in.):

-Złoty Wawrzyn Wodzisławia Śl.,
-nagroda Rektora UŚ za wybitne promowanie Uniwersytetu Śląskiego poprzez działania Chóru Uniwersytetu Śląskiego
-Gorzycka Perła Gminy Gorzyce
-Złoty Odznaka Zasłużona dla Uniwersytetu Śląskiego
-Złoty Laur Ziemi Cieszyńskiej (wspólnie z Chórem UŚ Harmonia)
-Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji Śląskiej Izby Gospodarczej w Katowicach (wspólnie z Chórem UŚ Harmonia)

Promotor i recenzent w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich, juror w międzynarodowych konkursach chóralnych, wykładowca warsztatów mistrzowskich z zakresu emisji zbiorowej i chóralistyki.

Aleksandra Hałat – pianistka, kameralistka, wykładowczyni, badaczka.

Wykładowczyni w Instytucie Sztuk Muzycznych na Uniwersytecie Śląskim. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz dwuletnich studiów w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii. Stypendystka AIMS (American Institute for Musical Studies) oraz VIP (International Pianists).

Laureatka nagród na konkursach Buono &Bradshaw wraz z dr Agatą Hołdyk (Nowy Jork 2011) oraz Grieg Competition (Oslo 2010), członek ECMTA (European Chamber Music Teachers’ Association) z siedzibą w Estonii.

Występowała w wielu miastach Polski, a także w Turcji, Anglii, Szkocji, Chorwacji, Czechach i na Słowacji. Szczególne miejsce w jej repertuarze zajmują dzieła kompozytorów emigracyjnych.

Pianistka od wielu lat, współtworzy i kreuje zespołami kameralnymi: Hałat Duo (wraz z dr. Marcinem Hałatem) oraz Ahha Piano Duo (z dr Agatą Hołdyk).

W 2018 zainicjowała projekt artystyczno-naukowy Karol Rathaus Project, którego ideą jest upowszechnienie – zarówno w kraju, jak i za granicą – twórczości żyjącego na emigracji polskiego kompozytora Karola Rathausa poprzez koncerty, wykłady, organizację festiwalu oraz wydawnictwa płytowe.

Założycielka fundacji Karol Rathaus Foundation, której misją jest promocja muzyki klasycznej oraz dialog międzykulturowy.