Informacje

Nazwa:
LITURGIA - wernisaż wystawy fotografii Michała Kuzyka i promocja książki
Miejsce:
Miejska Galeria Sztuki Współczesnej 12
Data:
2024-05-21 18:00 - 2024-06-16 16:00
Miejsce:
Miejska Galeria Sztuki Współczesnej 12
Opis:

Cieszyński Ośrodek Kultury "Dom Narodowy" wspólnie z Cieszyńskim Towarzystwem Fotograficznym zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Michała Kuzyka pt. "Liturgia" połączony z promocją albumu fotograficznego pod tym samym tytułem, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany podczas wernisażu . Wydarzenie odbędzie się we wtorek 21 maja o godzinie 18:00 w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12 na parterze Domu Narodowego w Cieszynie.

LITURGIA
wernisaż wystawy fotografii Michała Kuzyka i promocja albumu fotograficznego

  • wtorek, 21 maja
  • godz. 18:00
  • Galeria 12 - parter Domu Narodowego w Cieszynie
  • ekspozycja czynna dla zwiedzających do 16 czerwca, w godzinach pracy Cieszyńskiego Ośrodka Kultury

O WYSTAWIE
Subiektywny wybór fotografii wykonanych w latach 2019 - 2024 jest głównie obserwacją tego co działo się wokół parafii Marii Magdaleny w Cieszynie, choć nie tylko. To także zapis uroczystości, które odbyły się w Bielsku-Białej i w Karwinie wśród Czeskiej Polonii. Zdjęcia wykonane podczas świąt, ceremonii i innych ważnych momentów dla Kościoła i dla uczestników tych wydarzeń. Początkowo mające pełnić rolę reportażu, powoli zamknęły cały rok liturgiczny, ba, nawet kilka takich lat i ułożyły się w opowieść o ministrantach, lektorach, ceremoniarzach, księżach i wszystkich sprawujących liturgię i jej towarzyszących. O tajemnicy jaka towarzyszy liturgii, o człowieku w służbie Bogu i o tym jakie emocje towarzyszą temu człowiekowi."

Taki opis czytamy na okładce albumu fotograficznego pt. LITURGIA, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na wernisażu wystawy o tym samym tytule. Autor stara się zbliżyć ku misterium modlitwy, zadumy i wewnętrznych przeżyć religijnych.

MICHAŁ KUZYK o sobie:
Na fotografiach najchętniej pokazuję świat w odcieniach szarości, bo kolor często odciąga uwagę od tematu głównego. Tematem tym zazwyczaj są ludzie, nie koniecznie obecni na zdjęciu. Często niejeden przedmiot opowiada o ludziach bardzo ciekawą historię. Ludzie są interesujący, ze swoimi przeżyciami, emocjami, cierpieniem, doświadczeniem. Ze swoim miejscem lub poszukiwaniem miejsca dla siebie. Staram się fotografować to co widać na ich twarzach, kiedy przeżywają radość, smutek, w chwilach uniesienia i gdy zmagają się ze światem.

Ja świat widzę w bardziej w ulotnych chwilach niż w kadrach, ale przykładam się też do czystości obrazu i kompozycji. Fascynuje mnie koncepcja decydującego momentu i szukam szczęśliwych zbiegów okoliczności, nie tylko na pierwszym planie, ale i na kolejnych. Najlepiej czuję się w krajobrazie miejskim i tam szukam harmonii w obrazie. Poszukuję elementów porządkujących chaos struktur, kolorów i kształtów. Okazuje się, że w wielu nawet najbardziej obskurnych i przytłaczających miejscach można tą harmonię dostrzec. Fotograficzną przygodę zacząłem już jako nastolatek i przeżywam ją do dziś. W latach 2012 – 2021 prowadziłem pracownię fotograficzną jako wiejski fotograf w Zebrzydowicach. Od 2014 r. zasilam szeregi Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Na swoim koncie mam dwie wystawy autorskie związane z krajobrazami Cieszyna, kończące jak dotąd zamiłowanie do tego rodzaju fotografii. Ze swoich zdjęć Cieszyna wydałem serię widokówek. Jestem absolwentem II edycji Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej. W ubiegłym roku moje zdjęcie pt. "Chleb powszedni" zostało zakwalifikowane do wystawy po ogólnopolskim konkursie "PORTRET" w Trzciance. 

Obecnie pasjonuje mnie portret uliczny, fotografia społeczna w formie reportażu i fotografii dokumentalnej. Pokłosiem tego zainteresowania, jest projekt „Po co chodzić daleko?” który był już wystawiany w Galerii SFart w Strumieniu oraz w Ksążnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Wystawa "Liturgia" premierowo, ale w bardzo okrojonej formie miała miejsce w Muzeum im. Jana Sarkandra w Skoczowie.

 
Wróć do listy