Informacje

Nazwa:
31. Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej
Miejsce:
Kościoły w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - według harmonogramu
Data:
2022-10-12 19:00 - 2022-10-21 19:00
Miejsce:
Kościoły w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - według harmonogramu
Opis:

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią i ograniczeniami, wraca lubiana przez mieszkańców Cieszyna Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Nie zabraknie wspaniałych koncertów.

Jak co roku, jesienią, w Cieszynie i Czeskim Cieszynie rozbrzmiewa muzyka wszystkich epok. W tym roku po raz trzydziesty pierwszy publiczność po obu stronach Olzy, w zabytkowych wnętrzach kościołów, raczyć się będzie dziełami klasyków i kompozytorów współczesnych. Wystąpią znakomici muzycy, zespoły kameralne z Polski i Czech. Zapraszając serdecznie na dekadowe koncerty, mamy nadzieję, iż okażą się one inspirujące dla artystów, słuchaczom zaś dostarczą wielu muzycznych przeżyć i wzruszeń – piszą organizatorzy wydarzenia.

31. Międzynarodowa Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej odbędzie się w dniach 12-21 października 2022 roku. 

Dyrektor artystyczny: Grażyna Durlow

Prowadzenie koncertów / Koncerty provází: Grażyna Durlow, Kamila Kurníková

Program:

12.10. / středa – środa / 19:00
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, Český Těšín

Zahajovací koncert
Komorní orchestr Camerata Janáček
Pocta hudebnímu klasicismu
Lukáš Hurtík – varhany
Camerata Janáček
Pavel Doležal – umělecký vedoucí

K. Ditters z Dittersdorfu – Tercetto in G (Allegro non troppo presto, Adagio, Menuetto, Fuga – Allegro)
J. Mysliveček – Sinfonia XV in D (Andante, Allegro di molto, Allegro assai)
C. Ph. E. Bach – Koncert pro varhany a smyčce G dur Wq 34 (Allegro di molto, Largo, Presto)
W. A. Mozart – Divertimento D dur KV 136 (Allegro, Andante, Presto)

13.10. / czwartek – čtvrtek / 19:00
Kościół św. Elżbiety, Cieszyn

Muzyka jest jak lustro…
Paweł Gruba – bazuna koncertowa
Gedymin Grubba – organy

J. S. Bach / A. Vivaldi – Koncert a-moll BWV 593
P. Gruba / G. Grubba – Suita koncertowa na bazunę i organy
G. Muschel – Toccata

14.10. / piątek – pátek / 19:00
Kaplica SS. Boromeuszek, Cieszyn

Czymże jest muzyka? Nie wiem…
Magdalena Hudzieczek-Cieślar – sopran
Krzysztof Lukas – organy

V. Vaviłov – Ave Maria
J. Podola – Pieśń dziękczynienia
Tabulatura organowa Jana z Lublina: Mikołaj z Krakowa – Preambulum, Anonim – Preambulum, Anonim – Preambulum, Anonim – Taniec, Anonim – Cantio polonica, Mikołaj z Krakowa – Hayducki, Anonim – Zaklolam szlje tharnem, Anonim – Jeszcze Marcinie
B. Chilcott – In Irish Blessing
J. Rutter – A Clare Benediction
G. Böhm – Wer nur den lieben Gott lässt Walten
O. Speaks – The Prayer Perfect
K. Willard – Uczyń mnie sługą
G. Valeri – Siciliana
W. A. Mozart – aria L’amero z opery Król pasterz
G. Muffat – Toccata septima z cyklu Apparatus Musico Organisticus

15.10. / sobota – sobota / 19:30
Kościół Bonifratrów p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Cieszyn

Jesienna muzyka, jesiennej mgły przykrywa…
Sylvie Schelingerová – flet
Amelia Tokarska – harfa

F. Benda – Sonata G-dur na flet i harfę (Adagio, Allegro, Vivace)
W. A. Mozart – Andante C-dur KV 315
F. Chopin – Wariacje na temat Non più mesta z opery Kopciuszek
G. Rossiniego op. 11 na flet i harfę
A. Hasselmans – La Source op. 44
W. Lutosławski – Trzy fragmenty na flet i harfę (Magia, Odys na Itace, Presto)
M. Berthomieu – Cinq Nuances na flet i harfę (Pathetico, Lascivo, Idillico, Exotico, Dolcissimo)
C. Saint-Saëns – Fantazja op. 124
J. Ibert – Entr’acte na flet i harfę

16.10. / neděle – niedziela / 18:00
Evangelický Kostel na Nivách, Český Těšín

Pocta velkým hlasům – recitál s piánem
Martin Chodúr – zpěv
Vlastimil Šmída – piáno
Adéla Švanová – příčná flétna

W. Matuška – Divoký koně
W. Matuška – Modrý sarafán
K. Duchoň – Svet bez Teba
K. Duchoň – Keby náhodou
R. Müller – Rozeznávám
K. Gott – Krev toulavá
T. Jones – Green Green Grass Of Home
E. Humperdinck – Free As The Wind
F. Sinatra – The Days Of Wine and Roses
F. Sinatra – My Way
L. Cohen – Hallelujah

17.10. / pondělí – poniedziałek / 18:00
Evangelický kostel Na Rozvoji, Český Těšín

Koncert Pěveckého sboru Slezan a hostů
PS Slezan
Kamila Kurníková – umělecký vedoucí

G. Young – Alleluia
P. I. Čajkovskij – Svjatyj Bože
M. Hirsch – Ose shalom
M. Verbickij – Otče náš
D. Stěpanovič Bortňanskij – Alleluia
K. Böhm – Około Těšína
Fr. Nedvěd a D. Vančura – Bim bam

Mužský pěvecký sbor Vítkovice
Kamila Kurníková – umělecký vedoucí

B. Smetana – Slavnostní sbor
B. Smetana – Věno
S. Strouhal – Mokrohájské pole – lidová arr.
J. N. Polášek – Černé oči, Všetci ludia - lidová ze Slovenska
O. Halma – Verbuňk 

Ženský komorní sbor CZKW Třinec
Zuzana Lasotová – umělecký vedoucí
Jan Nowak – umělecký vedoucí

J. Laburda – Missa brevis
P. Eben – Oči všech se upírají
X. Sarasola – Jubilate Deo

18.10. / úterý – wtorek / 18:00
Evangelický Kostel Na Nivách, Český Těšín

Labyrint světa a ráj srdce
Tomáš Pindór – varhany
Lukáš Hurník – mluvené slovo

J. A. Komenský / P. Eben – Labyrint světa a ráj srdce pro varhany a recitátora

19.10. / středa – środa / 18:00
Kulturní a společenské středisko „Střelnice“, Český Těšín

Fama Quartet – Romantismus dávný i nový
Bethany Danel Brooks (USA/CZ) – klavír
David Danel – housle
Roman Hranička – housle
Ondřej Martinovský – viola
Balázs Adorján – violoncello

Z. Kodály – Smyčcový kvartet č. 2, op. 10
D. Chudovský – Mikve - „sebrání" - pro smyčcové kvarteto
C. Franck – Klavírní kvintet f moll, op. 84

20.10. / czwartek – čtvrtek / 19:00
COK „Dom Narodowy”, Cieszyn

Muzyczne cymesy
Kwintet Śląskich Kameralistów:
Dariusz Zboch – skrzypce
Jakub Łysik – skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Dawid Lewandowski – kontrabas

S. Cohen – Hatikvah
melodia tradycyjna – Tschiribim, Tschiribom
D. Zehavi – Eli, Eli
W. Mrozek – Śmiech Samuela
melodia tradycyjna – Esa Einai (Psalm 121)
Y. Dalal – Through the Mist of Your Eyes
M. Zeira – Hayu Leylot
melodia tradycyjna – Kingdom
M. Yacovson – Hinei Ma Tov (Psalm 133)
N. Shemer – Hoy Artzi Moladti
M. Zeira – Layla, Layla
J. Williams – Schindler’s List (Mail Theme)
J. Bock – If I were a Richman

21.10. / piątek – pátek / 19:00
Kościół św. Marii Magdaleny, Cieszyn

Koncert Finałowy
Muzyki wielka słodycz…
Trio „Symetrio”:
Marcin Jabłoński – akordeon
Adam Potera – akordeon
Krystian Saciłowski – akordeon

A. Potera – Gilori
W. Kilar – Orawa
A. Vivaldi – Koncert skrzypcowy f-moll, Zima z cyklu Cztery pory roku (Allegro non molto)
A. Dvořák – Taniec słowiański e-moll, op. 72 nr 2
S. Moniuszko – Prząśniczka
R. Tonsgaard Sorensen – Shine you no more
melodia tradycyjna – Polska from Dorotea
M. Jabłoński – Better Together
A. Potera / M. Jabłoński – Silesian Rhapsody
A. Potera – Kołysanka-hulanka

Zmiany w programie zastrzeżone. Změny v programu vyhrazeny. 

wstęp wolny/vstupné dobrovolné




Wróć do listy