KLEZMER – zespół tańca żydowskiego

Zespół istnieje od przełomu 2006 i 2007 roku. Wszystko zaczęło się od Dni Kultury Żydowskiej organizowanych w Domu Narodowym w Cieszynie. Pierwszy wieczór żydowski zorganizowany był w 2003 roku i od tej pory takie spotkania, a także dni poświęcone kulturze żydowskiej były powtarzane co jakiś czas. W ramach tych imprez organizowane były również warsztaty tańca, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na prośbę uczestników udało się zorganizować grupę, która spotykała się na stałych warsztatach od grudnia 2006 roku. Z tej grupy zostało w końcu dziesięć młodych osób, dla których ten taniec faktycznie stał się pasją. Pojawiła się wśród nich chęć wystąpienia na scenie oraz zaprezentowania swoich umiejętności. Pierwszy występ był w 2007 roku w Cieszynie, podczas Święta Trzech Braci. Później zaczęły pojawiać się kolejne propozycje występów i tak powstał zespół, który przyjął nazwę „Klezmer”. Muzyka klezmerska na początku była związana z obrzędami religijnymi, a później przerodziła się w muzykę graną na weselach i różnych uroczystościach. Była grana głównie do tańca, który wyrażał przede wszystkim radość. Taki właśnie jest ten taniec, który daje nam – członkom zespołu wiele radości, ale chcemy tą radość przekazywać również innym osobom podczas występów.

Staramy się też trafić do różnych grup słuchaczy. Udział w zespole daje nam nie tylko radość z tańca, ale też możliwość przeżywania czegoś razem, zobaczenia i poznania nowych miejsc czy ludzi, pomaga również przełamać różne bariery. Przez te kilka lat występowaliśmy już kilkadziesiąt razy na różnych festiwalach, koncertach i imprezach w wielu miejscach w Polsce i w Czechach.

Udział w zespole to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeśli lubisz tańczyć i chcesz doświadczyć radości w tańcu, to zapraszamy cię na nasze warsztaty, oraz do zespołu. Widzieliśmy na warsztatach ludzi, którzy przychodzili na nie w depresji, a wychodzili uśmiechnięci. Zapraszamy w każdy piątek do Domu Narodowego w Cieszynie. O godzinie 16.30 rozpoczynają się warsztaty, gdzie uczymy prostszych tańców. Są one otwarte dla każdego. Natomiast próby zespołu są po warsztatach, godz. 18.00. Warto przyjść, niezależnie od umiejętności tanecznych. Wystarczy zapał i chęci, a o resztę postaramy się już wspólnie.

Zapraszamy do zespołu, zwłaszcza panów i chłopaków, ponieważ część tańców żydowskich, szczególnie chasydzkich, jest wykonywana głównie przez mężczyzn. Zespół prowadzi Dorota Herok – absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Pantomimy, Dramy i Tańca, gdzie uczyła się pod kierownictwem amerykańskiej aktorki i tancerki Kathleen Ann Thompson. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się tańcem żydowskim prowadząc warsztaty w wielu miejscach w Polsce i za granicą. Swą wiedzę na temat tańca czerpie z m.inn. z uczestnictwa w corocznych warsztatach w Izraelu gdzie uczy się od izraelskich tancerzy i choreografów.

zajęcia organizacyjne - 10.09.2021 r. godz. 18.30