Aktualności

Zobacz wszystkie
15 kwietnia 2020

Zdalna Kultura - Ośrodek Kultury w czasie epidemii

 

#ZdalnaKultura

Z powodu epidemii działalność instytucji kultury została ograniczona do 19 kwietnia. Wykorzystując czas, jaki spędzamy w domach Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przeniósł swoje działania kulturalne i edukacyjne do sieci! Dziś za darmo w naszych domach możemy urządzić prawdziwe kina, teatry, opery, czy galerie w odpowiedni sposób wykorzystując legalne treści dostępne w internecie. W ramach inicjatywy #ZdalnaKultura, na profilu COK w serwisie facebook codziennie znajdziecie legalne i darmowe internetowe źródła wartościowych dóbr kultury.

#DomoweGranie

Domowe Granie to cykl koncertów na żywo, podczas których artyści związani z Cieszynem i Śląskiem Cieszyńskim zapraszają nas do swoich domów, gdzie w bezpieczny sposób pokazują nam różne oblicza i gatunki muzyki. Widzowie za pośrednictwem transmisji live mogą oglądać i słuchać koncertów muzyki autorskiej, a także nawiązywać z artystami i z innymi oglądającymi interakcje dzięki dodawanym na bieżąco komentarzom. Jednym z założeń cyklu #DomoweGranie jest pomoc lokalnym artystom, którzy ze względu na obostrzenia w związku z epidemią często z dnia na dzień stracili możliwość wykonywania swojego zawodu musząc odwoływać zaplanowane wcześniej koncerty i występy. Do transmisji na żywo może dołączyć każdy, a po koncercie zarejestrowany materiał można odtwarzać do woli na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury na facebooku. Wszystkich uczestników wirtualnych koncertów zachęcamy jednak do wsparcia zbiórki organizowanej przez Cieszyńską Fundację Zdrowia na zakup środków ochronnych dla Szpitala Śląskiego i Pogotowia Ratunkowego w Cieszynie.

Zajęcia dla dzieci i edukacja regionalna

W czasie epidemii Cieszyński Ośrodek Kultury dba także o najmłodszych przygotowując i publikując wideowarsztaty, które prowadzą ze swoich domów instruktorzy zajęć popołudniowych COK jest OK. Do tej pory na profilu COK na facebooku można znaleźć warsztaty plastyczne, prowadzone przez Aleksandrę Mazur Wilk, ceramiczne, które przygotowuje Wera Świerczyna-Czyż, warsztaty rękodzieła za które odpowiada Agnieszka Pawlitko oraz lekcje muzyki na które zaprasza Martyna Prochowska. Oprócz zajęć wideo dzieciaki mogą również skorzystać ze specjalnych kolorowanek i łamigłówek nawiązujących tematycznie do Cieszyna i kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego. Te materiały można również znaleźć na profilu projektu „Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu / Kaj indži inači - u nas po našymu Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu”, gdzie podczas Świąt Wielkanocnych mogliśmy również m.in. poznać świąteczne zwyczaje do dziś pielęgnowane na Śląsku Cieszyńskim.

Dom Narodowy podjął również na czas kwarantanny współpracę z fabryką hitów dla dzieci Centrum Uśmiechu. W ramach cyklu #ZOSTAŃwDOMU Centrum Uśmiechu udostępnia na swoim profilu interaktywne, muzyczne spotkania edukacyjne. Kolejne odcinki spotkań pojawiają się również na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury w każdą środę.

Wirtualne Spacery

Dziś nie musimy wychodzić z domu, żeby przejść się na spacer. Dzięki wirtualnym spotkaniom na żywo z podróżnikiem Borysem Tynką, autorem książek „Kijów i Czarnobyl” oraz „Przewodnik po Odessie” przemierzamy wspólnie kolejne miasta odwiedzając kolejne miejsca związane z ciekawymi historiami, które na żywo opowiada nam prowadzący spotkania prezentując przy tym zdjęcia wybranych miejsc.

To wszystko i jeszcze więcej jest na wyciągnięcie ręki bez wychodzenia z domu na profilu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” w serwisie facebook.

Zapraszamy do internetowego Ośrodka Kultury! :)

 

 

Powrót