Aktualności

Zobacz wszystkie
30 grudnia 2022

COK w liczbach 2022

To był obfity rok w kulturze. Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” działał pełną parą, o czym świadczą liczby zorganizowanych imprez i zajęć.

- Za nami bardzo pracowity rok. Ponad 180 wydarzeń kulturalnych, które organizowaliśmy lub współorganizowaliśmy, 20 wystaw, mnóstwo zajęć, trwających cały rok. Dużo się działo! Paradoksalnie – po raz kolejny ograniczenia, związane chociażby z rewitalizacją cieszyńskiego Rynku,  pozwoliły odkryć w mieście nowe przestrzenie do realizacji imprez – mówi Adam Cieślar, dyrektor COK „Dom Narodowy”.

W roku 2022 w 182 imprezach, na które składały się koncerty, festiwale, spotkania, prelekcje i pokazy filmowe, udział wzięło 40 794 osoby. 20 zorganizowanych wystaw, które prezentowane były w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, Galerii Ceglanej i Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego obejrzało łącznie prawie 9 000 osób. Dom Narodowy był także miejscem cyklicznych spotkań uczestników zajęć popołudniowych, a grup stałych i doraźnych było aż 30! Oprócz tego w CFŚC odbyła się aż 85 warsztatów edukacji regionalnej!

- Nie zapominamy także o pozyskiwaniu środków zewnętrznych, dzięki którym możemy naszą działalność rozwijać. To wpływa na wzbogacenie naszej oferty kulturalnej. W mijającym roku zdobyliśmy środki z PFRON, Funduszu Mikroprojektów w ramach transgranicznego Interregu oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS – wylicza szef cieszyńskiego COK-u.

Łącznie pozyskano ok. 306 000 złotych. Zrealizowano z nich dwa duże projekty – „Dom Narodowy dostępny dla wszystkich”, finansowany z projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oraz „Świąteczna Tradycja”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez Fundusz Mikroprojektów Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński w ramach Programu Interreg V-A Czechy – Polska 2014-2020, oraz koncert w ramach festiwalu „Kino na Granicy”. Zakupiono m.in. halę namiotową (w tym roku odbywały się w niej imprezy w ramach Jarmarku Adwentowego w Czeskim Cieszynie), wyposażenie techniczne związane z dostosowaniem przestrzeni Domu Narodowego dla osób z ograniczeniami i specjalnymi potrzebami, a w ramach obu projektów odbyło się mnóstwo warsztatów, wystaw i koncertów.

COK jak zwykle współpracował z organizatorami festiwali, m.in.: „Yass! Festiwal”, wspomniane „Kino na Granicy”, „Przekładaniec Cieszyński”, „Teatr bez Granic”, „Cithara Sanctorum”. Do największych wydarzeń, których COK był głównym organizatorem, należy zaliczyć: 30. Święto Trzech Braci, Festiwal Wakacyjne Kadry, Dekada Muzyki Organowej Chóralnej i Kameralnej czy adwentowy Jarmark św. Mikołaja. O tym, jak dużo się działo pokazuje również aktywność w mediach społecznościowych COK. 87 303 wyświetleń strony www (20 000 użytkowników), 213 502 – zasięg fanpage’a na Facebooku (16 156 reakcji na posty, 28 609 odwiedzin, 8 915 obserwujących), 12 102 – zasięg profilu na Instagramie (1 114 wizyt, 1720 obserwujących). Do tego kanał na youtube i newsletter, który został uruchomiony w mijającym roku!

- Mam nadzieję, że przyszły rok będzie równie owocny, choć nie ma co ukrywać, że realia finansowe są bardzo trudne. Niemniej będziemy się starać, by imprez kulturalnych w mieście nie brakowało, czego sobie i Państwu w nadchodzącym Nowym Roku życzymy – kończy Adam Cieślar.

Powrót