archiwum Kameralistów    archiwum Wyższobramski Chó

W pierwszy dzień wiosny – wyruszamy !

 

Kameraliści Śląska Cieszyńskiego to stowarzyszenie pasjonatów sztuki chóralnej. Słowo pasjonaci dobrze oddaje charakter ich działalności. To niespełna 20 osobowy zespół. Chcą  śpiewać, występować, więc dobra samoorganizacja jest tu niezbędna. Nie minęły dwa miesiące od założenia a już potrafili wystąpić w widowisku muzycznym „Moja Ojczyzna” opartym na wątkach historycznych z ponad 600-letniej historii Księstwa Cieszyńskiego z dopasowanymi scenkami muzycznymi z trzech epok: Piastów Cieszyńskich, Habsburgów,  kończąc na okresie przybliżającym Księstwo do niepodległej Polski. Debiut grupy miał miejsce 11 listopada 2024 r. w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie poprzedzając galę wręczenia Srebrnych i Złotej Cieszynianki. Widowisko uświetnili rekonstruktorzy historyczni Chorągwi Księstwa Cieszyńskiego bo współpraca z innymi pasjonatami zawsze wyznacza dobre kierunki rozwoju. Akompaniament do utworów wokalno-instrumentalnych wykonywał duet i trio harfowe. Wszystko to sprawiło, że widowisko było zauważone w wielu gminach powiatu cieszyńskiego i zostało zrecenzowane w Głosie Ziemi Cieszyńskiej w wydaniu świątecznym. Udany debiut to jak wiatr w żagle. Dobrze o tym wie dyrygentka zespołu prof. Aleksandra Paszek-Trefon związana z uczelniami muzycznymi - dawniej w Cieszynie, a obecnie w Katowicach i Bydgoszczy. Doświadczenie nauczyciela akademickiego sprawiło, że poprzeczka została stosunkowo wysoko podniesiona ale w wymiarze osiągalnym dla zespołu. Tą poprzeczką była profesjonalna produkcja świątecznego teledysku dla TVP 3 Katowice do kolędy wybitnego Syna Śląska Cieszyńskiego prof. Stanisława Hadyny. Pięknie zainscenizowana kolęda „Święta to biele” do słów Kazimierza Szemiotha, z różnorodnymi kostiumami, ruchem scenicznym, była owocem współpracy dwóch stowarzyszeń z Cieszyna i Grodźca. Oglądając teledysk wprost trudno uwierzyć, że tak wiele można zrobić dzięki pasji artystycznej. Teledysk był wielokrotnie pokazywany w TVP 3 Katowice w okresie świąteczno-noworocznym na przełomie roku. Promował z jednej strony Kameralistów rodem z Cieszyna, z drugiej - zabytkową perełkę Śląska Cieszyńskiego czyli bogaty w wiele cennych kolekcji Zamek w Grodźcu koło Skoczowa.

Zbliża się pierwszy dzień wiosny. 21 marca br. Kameraliści Śląska Cieszyńskiego z  Wyższobramskim Chórem Kameralnym proponują wyruszyć „Szlakiem polskich festiwali”. Znów doszło do połączenia sił dwóch stowarzyszeń i to sprawi, że koncert będzie się podobał. Wyższobramski Chór tworzy kilkanaście osób, które od lat związane są z cieszyńskim ruchem śpiewaczym. Inicjatorem i dyrygentem zespołu jest Piotr Sikora. Chór służy przede wszystkim w cieszyńskim Kościele Jezusowym, występuje także podczas różnych uroczystości na terenie całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych oraz corocznych zjazdach chórów Diecezji Cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. W swojej 19 letniej historii koncertował również w Czechach, Holandii, Niemczech, Szwecji oraz Wielkiej Brytanii.

Oba  zespoły przygotowały na pierwszy dzień wiosny piosenki znane z wielu festiwali, stąd  tytuł „Szlakiem polskich festiwali”.  Będą piosenki kabaretowe, filmowe, przedwojennego Lwowa, operowe,  operetkowe i liryczne. A na szlaku festiwalowym przewodniczką będzie Agnieszka Górecka-Przywara, przy fortepianie zasiądzie Andrzej Molin. Pierwszy koncert odbędzie się 21.03.br. w Sali widowiskowej COK „Dom Narodowy” o godzinie 17.00.  Bilety w cenie 20 zł są dostępne w sprzedaży internetowej i w Domu Narodowym.

 

Link do wydarzenia: https://domnarodowy.pl/wydarzenie/szlakiempolskichfestiwali 

Zapraszamy!

Zapisz się i bądź na bieżąco